Cvičení a slavnosti

CVIČENÍ A SLAVNOSTI

V roce 1883 byl tedy hasičský sbor Karlovický opět obnoven. Prvními jeho činovníky byli: Josef Bröckl – starosta, Josef Plitz – velitel, František Kalina – náměstek velitele, Václav Bröckl – pokladník. Zakrátko na to se vzdal své funkce velitel sboru a na jeho místo byl zvolen František Kalina.

Volby funkcionářů se konaly tehdy pravidelně vždy za tři roky. V roce 1886 byl zvolen velitelem sboru František Vaidiš, který v této funkci pracoval plných 18 let s podvelitelem Matějem Molcarem. Za tuto dobu vystřídaly se ve sboru 3 jednatelé a to Jakub Virka, Václav Štroner, Ladislav Pašek.

To již sbor konal samostatně veřejná cvičení a zúčastňoval se činně všech cvičení okolních sborů. V roce 1891 a 1895 zúčastnily se hasičských sjezdů v Praze ve dnech

15.-17.srpna 1903 při oslavě 50. výročí založení prvního českého hasičského sboru vůbec – sboru pražského – sjezdu všeslovanského hasičstva.

Dne 19. června 1904 se konala v Kralovicích velká oslava 20. výročí založení Hasičské župy Karlovické, nad níž převzala záštitu městská rada karlovická. Cvičily zde sbory: karlovický, čistecký, kozojedský, potvorovský, výrovský, kočínský, chříčský, hradecký a břežanský. Slavnostním řečníkem byl tehdejší okresní tajemník Jaromír Knedlhans, podle tehdejších zápisů „upřímný přítel hasičstva“, jemuž byl při oslavě odevzdán diplom čestného členství. Kralovický sbor měl v tomto roce 43 členů činných a 40 přispívajicích.

První jubilejní slavnost sboru dobrovolných hasičů se konala 23.srpna 1908 pod záštitou městské rady, ke 35. výročí trvání sboru. Zdá se, že sbor byl tehdy na výši a to především zásluhou požárnické myšlence oddaných funkcionářů, z nichž jmenuji předsedu Františka Slacha, velitele Josefa Štronera, podvelitele Jana Kadeřávka, jednatele Otto Eckerta a členy výboru Vojtěcha Burdu a Václava Mancla.

Až do roku 1914 aktivita i počet jeho členů soustavně stoupají. Tak v roce 1914 má sbor 45 činných a 106 přispívajících členů. Sbor pravidelně schůzuje, zúčastňuje se všech veřejných akcí pořádaných župou nebo okolními jednotami, pravidelně je aktivně zapojen do oslav Husových, pořádá plesy a každoročně několikrát zasahuje při požárech v mstě i okolí. Z nich je nutno jmenovat alespoň velký požár ve Výrově v roce 1911.

Kromě odborného výcviku, výzbroje, zřízení skladiště a podobně, objevuje se v této době v činnosti sboru nový prvek: péče a starost o sociální zabezpečení členstva v případě poranění nebo onemocnění. Zakládá proto v roce 1907 vlastní členskou podpůrnou pokladnu, do níž pak celá desetiletí pravidelně převádí podstatnou část svých spolkových příjmů. V roce 1909 zřizuje také pohřební pokladnu.

V roce 1914 přijal sbor nové stanovy, podle kterých se působnost obecního starosty,který se až dosud stával při místním požáru velitelem požářiště, přenáší se na velitele sboru.

Vypuknutí 1.světové války v roce 1914 silně zasáhlo do života sboru. 26.července odešlo 13 činných a 10 přispívajících členů, ostatní pak odcházeli postupně v dalších létech. Spolková činnost skoro ustala, sbor se omezoval především na protipožární zásahy. Aby mohli doplňovat svou členskou základnu a udržet akceschopnost sboru, zaměřil se nábor funkcionářů především na dorost. Tak v roce 1917 byli přijati tito dorostenci: Otto Šnajdauf, Ladislav Výška, Alois míšek, Vladimír Wackenreuther, Antonín Druckl, Václav Mancl, Bohumil Petřík, Alois Pikner, Josef Modrý, Karel Rom, František Kraft, František Fencl a František Berg. Mnohé z těchto jmen zůstalo pak trvale spjato s další činností sboru.

 Z doby 1.světové války (1917) pochází tento zápis:

Schůze konána v hostinci úplně bez piva a pro obveselení mysli kouřil každý podle chuti a obstarání jako: Lipové listí, dubové listí, zaječí listí, bodlák, strusky sena a jitrocel.“


 
 
 
 
 
 
 
 

« zpět

Evidence pálení

Po kliknutí na odkaz budete přesměrováni na stránky paleni.izscr.cz, kde můžete jednoduše v mapě vybrat přesné místo Vámi nahlašovaného pálení. Informace o Vámi zadaném pálení budou automaticky přenášeny na operační středisko HZS Plzeňského kraje.

V případě, že nemáte možnost zadat pálení tímto způsobem, můžete jako náhradní způsob volat telefonní číslo 950 310 130.

hasicikralovice.cz

Kontaktujte nás

Žatecká 503, 331 41 Kralovice

hasicikralovice@hasicikralovice.cz

Sdílejte s námi

        instagram