Projekt pomáhej beze strachu!

17.7.2019

Informace + foto z našeho letošního projektu Pomáhej beze strachu! ZDE.

Ukázky Soptíků v Kralovicích a Letinech.

7.7.2019

Foto z ukázek Soptíků 5. a 6. července jsou ZDE

Nové fotky z Mariánských Lázní

30.6.2019

Foto pořadatelů z akce Mezi nebem a zemí ZDE.

Ukázka v Hlohovicích

30.6.2019

Na foto z ukázky Soptíků v Hlohovicích 29.6.2019 se můžete podívat ZDE.

Ukázka Soptíků v Mariánských Lázních

23.6.2019

Dne 22.6.2019 se Soptíci prezentovali na akci Mezi nebem a zemí v M.L. Podívejte se na naše fotky
a na fotky pořadatelů

Soustředění Mladých hasičů Svárožná

23.6.2019

Foto ze soustředění Mladých hasičů 14.-16. června 2019 je ZDE.

Soustředění Plamínků Šumava 2019

8.6.2019

Fotky ze soustředění Plamínků 31.5-2.6.2019 na Sušicku a Prášilsku jsou ZDE.

Ukázka Soptíků Besip

5.6.2019

Podívejte se foto z vystoupení Soptíků v Melchiorově Huti 29.5.2019

likvidace nebezpečného hmyzu

ODCHYT A HUBENÍ NEBEZPEČNÉHO BODAVÉHO HMYZU

Nejčastěji se jedná o včely, vosy a sršně. Nebezpečí tohoto hmyzu spočívá v bodnutí a intoxikaci. U včel je žihadlo opatřeno zpětnými zahnutými háčky, kterými se při bodnutí fixuje žihadlo do tkáně. Při odletu si včela vytrhává celé jedové ústrojí a hyne. Vosy a sršni zpětné háčky nemají a žihadlo mohou použít i několikrát. Vosí a sršní bodnutí je bolestivější než včelí, otoky jsou větší a více svědí.

S nebezpečností blanokřídlého hmyzu a zvláště sršňů se nesmírně přehání. Bodají člověka pouze v obraně nebo při vydráždění. Rozrušený roj tohoto hmyzu přejde k útoku velmi rychle.Sršeň je ve skutečnosti bázlivé, neútočné zvíře, které patří ke chráněnému hmyzu.Přesto v situaci, kdy bezprostředně ohrožují člověka, je nutná jejich likvidace.Jedná se zejména o případy výskytu v obydlích nebo v jeho bezprostřední blízkosti, v okolí pohybujících se lidí, na veřejně přístupných místech, budovách, u mateřských školek, na dětských hřištích apod.

Člověk by měl volat hasiče na likvidaci nebezpečného hmyzu pouze v případě, kdy je bezprostředně ohrožen na životě(alergik, malé dítě, těhotná žena, senior) či je ohroženo jeho zdraví nebo jeho majetek.Nejjednodušším zásahem na nebezpečný hmyz je likvidace přímého zdroje nebezpečí. Je nutné si ovšem uvědomit, že je třeba chránit i přírodu. Proto by se měl tento hmyz ponechat na živu pokud vážně neohrožuje lidi a více úsilí by se mělo věnovat osvětě.

Praktické rady:

-roj včel lze zklidnit zkrápěním vodní mlhou nebo kouřem

-zamezit pohybu roje obtížného hmyzu z hnízda lze insekticidem. Obtížný hmyz lze také znehybnit jakýmkoliv i netoxickým avšak lepkavým prostředkem (např. lak na vlasy)

-včelí roj z dostupných míst sebrat silným sklepnutím do rojáčku. V případě, že sklepnutý chomáč obsahuje včelí matku, nalétají do rojáčku nadzdvihnutým víkem i ostatní včely. Rojáček je nutné umístnit v blízkém okolí (do stínu) a vyčkat určitou dobu, místo rojáčku lze použít i průmyslový vysavač nebo vysavač na listí.Rojáček i se sebraným rojem předat další osobě (včelaři).

-u alergiků může při bodnutí dojít až k život ohrožujícím stavům (anafylaktický šok). Mnohačetná pobodání jsou nebezpečná, zvláště do oblasti horních cest dýchacích nebo do krku a okolí oka.

-tmavé oblečení napadají včely více než světlé, rovněž napadají prudce se pohybující nebo výrazně aromatické předměty.

PRVNÍ POMOC PŘI BODNUTÍ ZDE

Nastavení fotogalerie