Přespání Soptíků v hasičárně

25.11.2018

Foto z 24.11. - 25.11. 2018 zde.

Ukázka ve Vysoké Libyni

27.7.2018

Fotogalerie z ukázky Vysoká Libyně ZDE.

Ukázka Soptíků v Letinech!

10.7.2018

Podívejte se na foto z ukázky v Letinech ZDE.

Ukázka na Mistrovství ČR v Plzni

6.7.2018

Fotky z ukázky Soptíků na Mistrovství ČR ve hře Plamen 2018 konané v Plzni ZDE.

Foto Spálené Poříčí

28.6.2018

ZDE se můžete podívat na fotky z ukázky Soptíků ve Spáleném Poříčí.

Ukázka Oplot

21.6.2018

Podívejte se na foto z ukázky Soptíků v Oplotě u Přeštic ZDE.

Soustředění Plamínků

17.6.2018

Foto ze soustředění Plamínků v oblasti Šumavy a Českého lesa ZDE!

Přidáno nové foto MH a Soptíků

13.6.2018

Podívejte se na nové fotografie ze soustředění Mladých hasičů na Broumovsku a dále z vystoupení Soptíků v Jesenici.

likvidace nebezpečného hmyzu

ODCHYT A HUBENÍ NEBEZPEČNÉHO BODAVÉHO HMYZU

Nejčastěji se jedná o včely, vosy a sršně. Nebezpečí tohoto hmyzu spočívá v bodnutí a intoxikaci. U včel je žihadlo opatřeno zpětnými zahnutými háčky, kterými se při bodnutí fixuje žihadlo do tkáně. Při odletu si včela vytrhává celé jedové ústrojí a hyne. Vosy a sršni zpětné háčky nemají a žihadlo mohou použít i několikrát. Vosí a sršní bodnutí je bolestivější než včelí, otoky jsou větší a více svědí.

S nebezpečností blanokřídlého hmyzu a zvláště sršňů se nesmírně přehání. Bodají člověka pouze v obraně nebo při vydráždění. Rozrušený roj tohoto hmyzu přejde k útoku velmi rychle.Sršeň je ve skutečnosti bázlivé, neútočné zvíře, které patří ke chráněnému hmyzu.Přesto v situaci, kdy bezprostředně ohrožují člověka, je nutná jejich likvidace.Jedná se zejména o případy výskytu v obydlích nebo v jeho bezprostřední blízkosti, v okolí pohybujících se lidí, na veřejně přístupných místech, budovách, u mateřských školek, na dětských hřištích apod.

Člověk by měl volat hasiče na likvidaci nebezpečného hmyzu pouze v případě, kdy je bezprostředně ohrožen na životě(alergik, malé dítě, těhotná žena, senior) či je ohroženo jeho zdraví nebo jeho majetek.Nejjednodušším zásahem na nebezpečný hmyz je likvidace přímého zdroje nebezpečí. Je nutné si ovšem uvědomit, že je třeba chránit i přírodu. Proto by se měl tento hmyz ponechat na živu pokud vážně neohrožuje lidi a více úsilí by se mělo věnovat osvětě.

Praktické rady:

-roj včel lze zklidnit zkrápěním vodní mlhou nebo kouřem

-zamezit pohybu roje obtížného hmyzu z hnízda lze insekticidem. Obtížný hmyz lze také znehybnit jakýmkoliv i netoxickým avšak lepkavým prostředkem (např. lak na vlasy)

-včelí roj z dostupných míst sebrat silným sklepnutím do rojáčku. V případě, že sklepnutý chomáč obsahuje včelí matku, nalétají do rojáčku nadzdvihnutým víkem i ostatní včely. Rojáček je nutné umístnit v blízkém okolí (do stínu) a vyčkat určitou dobu, místo rojáčku lze použít i průmyslový vysavač nebo vysavač na listí.Rojáček i se sebraným rojem předat další osobě (včelaři).

-u alergiků může při bodnutí dojít až k život ohrožujícím stavům (anafylaktický šok). Mnohačetná pobodání jsou nebezpečná, zvláště do oblasti horních cest dýchacích nebo do krku a okolí oka.

-tmavé oblečení napadají včely více než světlé, rovněž napadají prudce se pohybující nebo výrazně aromatické předměty.

PRVNÍ POMOC PŘI BODNUTÍ ZDE

Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | admin | podmínky | mapa stránek | výměna odkazů