Soutěž v Kralovicích + Soptíci v Praze

6.10.2019

Foto z domácí soutěže v Kralovicích kde se předvedli Soptíci, Plamínci a Mladí hasiči a ukázka Soptíků na Praze-Žižkov ZDE.

Foto z Letin, Vysoké Libyně, Nečtin a Manětína!

29.9.2019

Fotky z dřívějších ukázek v Letinech, Vysoké Libyni, Nečtinech a Manětíně jsou umístěny ZDE.

Projekt pomáhej beze strachu!

17.7.2019

Informace + foto z našeho letošního projektu Pomáhej beze strachu! ZDE.

Ukázky Soptíků v Kralovicích a Letinech.

7.7.2019

Foto z ukázek Soptíků 5. a 6. července jsou ZDE

Nové fotky z Mariánských Lázní

30.6.2019

Foto pořadatelů z akce Mezi nebem a zemí ZDE.

Ukázka v Hlohovicích

30.6.2019

Na foto z ukázky Soptíků v Hlohovicích 29.6.2019 se můžete podívat ZDE.

Ukázka Soptíků v Mariánských Lázních

23.6.2019

Dne 22.6.2019 se Soptíci prezentovali na akci Mezi nebem a zemí v M.L. Podívejte se na naše fotky
a na fotky pořadatelů

Soustředění Mladých hasičů Svárožná

23.6.2019

Foto ze soustředění Mladých hasičů 14.-16. června 2019 je ZDE.

Lanová technika , vázání a používání uzlů u hasičů

Lodní uzel

Další názvy: dědečkovy brýle, italský uzel, Munterův uzel, příčkový uzel

Jedná se o velmi užitečný uzel, který má široké uplatnění. Je základem pro vázání mnoha jiných uzlů nebo se používá  na sebezajištění do karabin. Lodní smyčka se snadno váže, při zatížení se utahuje a spolehlivě drží i při zatížení jen jednoho konce. Pozor ! Nezatěžovaný konec musí být dostatečně dlouhý, aby nedošlo k proklouznutí uzle! Po zatažení smyčky ji lze snadno rozvázat a lehce zkrátit. Lano spolehlivě drží na válcových předmětech, ať mají hladký nebo hrubý povrch (hladká ocelová tyč, přístavní pachole-uvazování lodí, dřevěná tyč,větev, lano...). V praxi lze použít i velmi silných lan. Není vhodný pro vázání na hranaté předměty nebo předměty, k jejichž povrchu nemůže přilnout po celém obvodu (hranoly, bedny,  svazky železa …) Při postranním tahu provazu se totiž odvaluje a točí po tomto předmětu. Pozor ! Při jeho používání je třeba mít na mysli, že je spolehlivý, jen pokud je zatížení trvalé. Jakmile napětí pomine, uzel se povolí !  Váže se buď mimo předmět s následným navlečením , nebo se uzel vytvoří přímo na předmětu tzv.píchaným způsobem.

Vázání mimo předmět s následným navlečením:

Nastavení fotogalerie

Vázání přímo na předmětu tzv.píchaným způsobem:

Úvaz na proudnici

Slouží k uvázání proudnice s připojenou hadicí a následnému vytažení tohoto vedení do poschodí budov, nebo transportu hadicového vedení přes překážky, vodní toky apod. K navázání uzlu nám slouží lano, které je umístěno v sáčku ( „nekonečné lano v sáčku“ ).Toto spojení vážeme jedním koncem lana a skládá se vlastně ze dvou uzlů. Liščí smyčky, která se uváže těsně za oběma půlspojkami a jednoduché smyčky, kterou vytvoříme u hubice (špičky) proudnice. Pro správnou funkce tohoto uzle je nutné dotažení lana !

1.způsob vázání

Liščí smyčku uděláme mimo vedení, a pak převlečeme za obě půlspojky:

2.způsob vázání

Liščí smyčku vytvoříme takzvaným "zašitím" rovnou na hadicovém vedení u obou půlspojek

Liščí smyčka

Liščí smyčka je velice známý uzel. Používá se všude tam, kde je potřeba připevnit lano k nějakému nejlépe válcovému předmětu (kůl,hák ,savice nebo proudnice) - na hranaté průřezy vhodná není .Je základem pro prusíkovací uzly. Drží spolehlivě jen pokud jsou zatíženy oba konce. Cest k uvázání liščí smyčky je celá řada – lze jí vázat uprostřed lana, nebo jen jedním koncem lana.

Plochá spojka - ambulanční uzel

Ambulanční uzel se používá například k zavázání trojcípého šátku nebo obvazu.  Jedná se o základní uzel pro spojování dvou lan. Tento uzel se však poněkud obtížněji rozvazuje. Jeho hlavní předností je to, že při ovázání obvazu netlačí (je plochý). Jde o spojení dvou konců lana, ale nejedná se o spolehlivou spojku ! ! ! Použití tohoto uzlu jako spojky na horolezeckém laně je životu nebezpečné. Tento uzel se kromě jiného používá i jako ozdobný, kde je známý pod názvem čtvercový uzel.

Jednoduché očko

Očko je jednoduchý uzel který je základem pro další složitější uzly. Používá se jako tzv. koncový uzel - na konci lan při slaňování - aby se lano netřepilo , jako zarážka a jako pojišťovací uzel při vázání dalších uzlů. Jednoduché očko se nesmí používat samostatně !

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | výměna odkazů